Stari Slankamen je najistočnija tačka Fruškogorskog vinogorja i najstarija banja Vojvodine. Od Beograda je udaljen sat vremena vožnje (55 km), od Novog Sada nešto manje (50km) auto-putem Beograd-Novi Sad. Pripada Opštini Inđija.
U savršenom skladu sa prirodom obale Dunava, Stari Slankamen je mesto očaravajućih predela i čuvar najstarijih civilizacija.
Lesne naslage pronađene na tlu Starog Slankamena su jedinstvene u Evropi. Ovo izuzetno prirodno dobro i spomenik prirode čuva tajne klimatskih promena tokom ledenog doba i poslednjih 800.000 godina na evropskom kopnu.
Na arheološkom lokalitetu Gradina pronađeni su predmeti iz bronzanog doba koje su koristila keltska plemena – vladari celog Srema do dolaska Rimljana.
Najčuveniji osvajač istorije boravio je na prostoru Starog Slankamena gde je prema legendi i sahranjen. Po hunskom običaju sahranjen je u tri kovčega – u zlatnom, srebrnom i gvozdenom koji su spušteni kod ušća reke Tise u Dunav, naspram Starog Slankamena.
Svojim visokim i imponzantnim kubetom ponosno se ističe pravoslavna crkva Svetog Nikole građena krajem XV ili početkom XVI veka. Ona pripada moravskom stilu i predstavljala je obrazac prema kome su građene ostale crkve u Sremu.
Nakon bitke kod Slankamena sa turskim osvajačima je postignut Karlovački mir. Na mestu bitke je podignut spomenik visok 12 m na kome su ispisani stihovi pesnika Jovana Jovanovića Zmaja. Na svečanom događaju povodom podizanja spomenika i obeležavanja 200 godina bitke (1891. godine) prisustvovao je muzički hor kojim je dirigovao jedan od najistaknutijih muzičara sa naših prostora – Stevan Mokranjac.
Na pedesetak metara od naše vinarije se nalazi izvor lekovite slane vode,
otkriven u rimsko doba. Zahvaljujući tome, Turci su napravili hamam – čiji se ostaci
danas mogu videti u okviru Vinarije Acumincum. Dolaskom austro-ugarske vlasti
izvor „Slanača” je izgrađen a u II svetskom ratu se koristio u ishrani ljudi
zbog nedostatka soli. Obnovljen je 2007. godine i njime se snabdeva
lečilište „Dr Borivoje Gnjatić”.